perde beton su yalıtımı nasıl yapılır 5 tavsiye

Perde beton su yalıtımı Nasıl Yapılır 5 Tavsiye

Yapı ve binalarda izolasyon temelden başlar. Sizlere “Perde beton su yalıtımı Nasıl Yapılır 5 Tavsiye” yazımızda en sık yaşanan su yalıtım sorunları ve bu sorunlarla başa çıkabileceğiniz 5 tavsiyeden bahsedeceğiz. Öncelikle uzmanlarında bu konudaki teknik makalelerini incelediğimizde karşımıza çıkan gerçeğin ısı, ses ve su yalıtımı için temelden çatıya kadar izolasyonun planlı bir şekilde yapılmasıdır. Sonarki yıllarda sürekli kırma dökme ve molozlar işleri ile uğraşmak istemiyorsanız yeni yapılarda yalıtıma daha fazla vakit ve bütçe ayrılmalıdır.

1 Temel Su Yalıtımı Doğru Malzeme Seçimi Yapın

İnşaat projelerini ilk adımın atılması temelin kazılması ile başlar. Grobeton üzerine mutlaka yalıtım gerekmektedir. Her ne kadar proje uzmanları yalıtım hakkında adımlar atsada sonraki yıllarda ciddi izolasyon ve yalıtım sıkıntısı yaşamamak için temel su yalıtımı için harici destek alınız. Temel için sıkça kullanılan Membran ile birlikte Polyurea ürününü bu alanda kullanabilirsiniz. Sadece membran kullananlar olduğa gibi temel altı polyurea kullanabilir yada membran üstü polyurea tercih edebilirsiniz. Yapının bulunduğu bölgenin hava şartlarına göre malzemenin kalınlıklarıda hesaba katılmalıdır.

Polyurea haricinde bilinen diğer çözümler ise TPO (Termoplastik Poliolefin Esaslı, Cam Tülü Keçe Takviyeli Membran)  ve ECB (Etilen Kopolimer Bitüm Esaslı Membran) olup lütfen bu malzemeleri detaylı inceleyip bilgi edininiz. 

perde beton su yalıtımı tavsiye

2 Temel Perde İzolasyonu Yaptırın

Yapı inşaatlarında temel perde betonlar bir iskelet görevi görür ve önemi en yüksek alanlardan biridir. Temel perde beton yapıların en alt kısmında ve toprak altında kalan kısımdır. Bu sebeple hem ısı düşüklüğü nedeni ile ısı yalıtımı gerekecek olup hemde su izolasyonu için önemle birinci düşünülecek alandır. Yapıların ve inşaat projelerinin en büyük sorunlarından biridir. Sonraki yıllarda bu sorunla sıklıkla yüzleşen çok sayıda insan bulunur. Kronik bir sorunu senelerce yaşamamak için yeni nesil Polyurea izolasyon ile uzun ömürlü çözümler elde edebilirsiniz.

Temel perde duvarlarda gözardı edilmemelidir. Perde beton dökümü yapıldıktan sonra perde duvar izolasyonu yapılmalıdır. Hem ısı hemde ses yalıtımı için Polyurea ülkemizde son yıllarda ilk akla gelen izolasyon malzemesidir. Sprey olarak kolayca uygulanabilir. Hızlı kürlenmesi nedeni ile inşaat alanında minimum iş yükü getirir. Uygulamada ek yeri olmadığı için su geçirgenliği neredeyse yoktur. Bu ürünü mutlaka incelemedi ve ilk defa duyuyorsanız kesinlikle bir uzmandan detaylı bilgi almalısınız.

3 Temel Perde Yalıtım Bohçalama Yöntemi

Binanın ilk temelinin membran tabakası ile çevrilme işlemidir. Bohça şekline getirip temel bunun içine tam oturacak şekilde planlanır. Grobeton zemin üstüne 3 kat polyester keçe taşıyıcılı Membran yerleştirilmek sureti ile uygulanır. Bu taşıyıcı membranın 3 ile 4 mm kalınlığında olması yeterlidir. Astar uygulaması yapılması gerekmez.

4 Akrilik Su İzolasyon Yöntemi

Perde betonlar için özel üretimi yapılan Akrilik su izolasyon malzemeleri ülkemizde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Perde betonla birlikte ıslak zemin alanları içinde kullanılan bu malzemeler yeni yapılarda sıkça artan oranda kullanılmaktadır. Akrilik ve Kopolimer içerikli olan bu ürün hakkında uygulama yaptırmadan önce mutlak teknik özellikleri hakkında bilgi alınız.

polyurea püskürtme izolasyon

5 Polyurea Püskürtme İzolasyon

Bina temeli ve perde beton su yalıtımı için en etkili ürün ise Polyurea üründür. Binalarda uzun ömürlü, mukavemet gücü yüksek, ek yeri bulunmayan ve su geçirmez özelli bulunan polyurea tercih ediniz. % 400 gibi ciddi bir esneklik oranı bulunan Polyurea sarsıntılarda, darbelerde ve sızın su karşısında yırtılmaz, yıpranmaz ve çözülmez. Ortalama kullanım ömrü 50 yıla yakındır.

Günümüzde Polyurea her alanda kullanılınır hale gelmiştir. Sağladığı katkının bilinmesi ve etkisinin günden güne hissedilmesi ile Yaşam alanları konutlarda, ticari yapılarda, havuzlarda, su depolarında, gizli dere izolasyonları ve perde beton su yalıtımında da kullanılmaktadır. Polyurea perde beton da kullanıldıktan sonra 15 dakika içinde sertleşir ve alana yapışır. Gezilebilir alanlarda hemen kullanım sağlar.

Sprey Polyurea Perde Beton Uygulaması

Sprey püskürtme yöntemi ile yapılan Polyurea istenilen kalınlıkta her tür zeminde başarılı bir şekilde uygulanır. İşçilik yükü azdır. Kısa sürede uygulanır ve zamanda tasarruf sağlar. Maliyeti her ne kadar diğer yöntemlere göre biraz yüksek olsa da kalıcılığı ve sizlere sağlayacağı fayda göze alındığından kesinlikle buna değer bir yalıtım ürünüdür.

Perde beton su yalıtımı Nasıl Yapılır 5 Tavsiye yazımız hakkında bizlere tüm sormak istediklerinizi yazımızın altında bulunan yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İzolasyon Çeşitleri Nelerdir ? Yalıtım Çeşitleri Hangileridir ? başlıklı makalemizde izolasyon ve izolasyon çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.