Teraslar için 3 Yalıtım Yönetimi Önerisi

Teraslar için 3 Yalıtım Yönetimi Önerisi

Konut veya ticari bina olsun genelde teras üst kısımları açık olarak inşaa erimektedir. Buda yalıtım ve izolasyon sorununu beraberinde getirmektedir. Çatı sistemlerinde bir şekilde çözüm üretilmiş olsa da açık alan teras ve balkonlar için net sonuçların alınması için doğru malzeme ve yöntem uygulaması gerekir. Teraslarda su yalıtımı için hangi yöntemler kullanılır ve en iyi yöntem budur diyebileceğiniz ürün nedir sorusuna yanıt vermek istedik.

Egimi olan çatılarda su izolasyon ve yalıtım sorunları teraslar kadar değildir. Teras zemin alanında biriken yağmur suları, kar ve diğer kimyasallar rutubet, nem ve su sızmasına neden olmaktadır. Teraslar için 3 Yalıtım Yönetimi Önerisi bu sorunu yaşayan kişiler için değerlendirmesi ve incelenmesi gereken bir konudur.

teraslarda su yalıtımı için hangi yöntemler kullanılır

Teraslarda su yalıtımı için hangi yöntemler kullanılır?

İşte sizin için 3 maddeyi detaylı bir şekilde analiz ettik ve listeledik. Malzeme ve yöntemlerin arasındaki fark, teknik özellikleri, kullanım biçimleri, kalıcılığı ve fiyatları hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. İşte Teraslarda su yalıtımı için hangi yöntemler kullanılabilir ve denenebilir.

1 – Teraslar için sürme izolasyon ve yalıtım yöntemi

Herkesin en çok karşılaştığı ve yıllardan beridir bildiği ve kullandığı yöntemlerin başında gelmektedir. Malzeme özellikleri değişmektedir. Çimentolar bazlı malzemeleri bitüm, kauçuk bazlı malzemeler ve poliüretan tip sürme yalıtım malzemeleri piyasa sıkça bulunmaktadır. Sürme izolasyon yöntemini kullanan bir çok kişi %40 oranında başarı ortalamasına ulaşmıştır diyebiliriz. Daha yüksek başarı oranları için doğru alana doğru malzeme ve nitelikli uygulama yapılması gerekir.

Sürme izolasyon yöntemi adından da anlaşılacağı üzere bir aparat yardımı yada ekipman ile izolasyon yapılması gereken yere sürme işlemi ile uygulanır. Teras balkonlarda yapının tizi durumuna, güneş alan yönlerine ve gezilebilir alanında detaylarına bakmak gereklidir. Kimi malzeme türleri sizleri uzunca bir süre koruyabilirken kimi malzemeler kısa sürede sizleri başa döndürebilir.

Güneş UV ışınlarına sürme izolasyon malzemelerinin pek dayanıklısı olduğu söylenemez. Bu tür yöntemin tercih edilmesinde en büyük etkenlerden biri maliyetlerinin diğer yöntemlere göre uygun olması ve işçiliğininde kolay olmasıdır.

2- Yapıştırma Su Yalıtım Yöntemi

Teraslar için 3 Yalıtım Yönetimi Önerisinden ikincisi ise yapıştırma izolasyon uygulamalarıdır. Buda sürme yöntem gibi sıkça yapılan ve uygulanan bir yöntemdir diyebiliriz. Yapıştırma özelliği sayesinde çok fazla yetenek ve beceri gerekmeden kendin al yap modelleri bile bulunmaktadır. Malzemeyi her yapı ürünleri satıcısında bulmak mümkündür. Su yardımı ile ıslatılır ve alana uygulanır. Ahşap alanlar, demir, metal benzeri gibi zeminlerde kullanılmaktadır.

Yapıştırma su yalıtım malzemeleride önceki yıllarda neredeyse her sorunda ilk akla gelen yöntemlerden biriydi. Günümüzde de hala bilinmekte ve sıkça kullanılmaktadır. Ancak 3.yönteme nazaran dayanıklılığı pekde istenen seviyede değildir. Ortalama bir süre vermek gerekirse yapınızın fiziki durumu, güneş alan yönleri, gezilebilir kısımları ve dış etkenlerle temas edebilecek yerleri göze alınırsa 5 yıldır.

3- Polyurea teras su yalıtımı

3. yalıtım ve izolasyon yöntemimiz ise Polyurea malzemesidir. Sürme ve Yapıştırma yalıtım malzemelerinden daha fazla bu 3.yönteme değineceğiz. Yöntemler yazımızın içeriğinde hem ürün hemde kalıcı hakkında detaylara değindir. İki yöntemde de kalıcılık sorunu olduğunu fark etmişsinizdir. Polyurea işte tam da bu sebeple üretimi denenmiş, testleri yapılmış, kullanılmaya başlanmış ve en iyi sonuçları vermiş izolasyon malzemesidir. Peki Polyurea izolasyonu diğer malzemelerden farklı kılan nedir? Gelin bu detaylarıda birlikte inceleyelim.

Teraslar için Polyurea izolasyon yöntemi

Bu ürün %400 gibi muhteşem bir esneklik sağlamaktadır. Zamanlar diğer malzemeler gibi gücünü yitirip ayrıştırma yapmaz ve çözülmez. Ek yeri de bulunmaz. Ekyersiz bir malzeme olması nedeni ile su geçirgenliği neredeyse yoktur. Her 3-5 yılda bir sürme yada yapıştırma izolasyonu yenilemek yerine ömürlük bir kullanım sunabilmektedir. Gezilebilir alanlarda, şap altı ve şap üstü, seramik ve her tür zeminde kolaylıkla uygulanabilmektedir. Darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Sprey olarak uygulanan bu izolasyon ürünü özel mobil cihazı ve tabancası yarımı ile yerinde uygulanır.

Teras izolasyonu için Polyurea kullandığınızda yaklaşık 15 dakika sonra zeminde gezebilirsiniz. Hızlı kürlenmesi sayesinde çok kısa sürede zemine yapışır. Güneş UV ışınlarına, yağmur ve kar sularına karşı direnci en yüksek malzeme olup bir çok farklı kimyasal sıvıda dahil kolay çözülmez.

Polyurea teras izolasyon yöntemi her ne kadar fiyat açısından diğer malzemelere göre daha yüksek olsa da kalıcılığı ve sağladığı fayda yönünden artıları daha büyüktür. Teraslar için 3 Yalıtım Yönetimi Önerisi içinde sizlere en çok güvendiğimiz Polyurea izolasyonu tavsiye etmekteyiz. Güvenle yapılarınızda kullanabilirsiniz. Tekema izolasyon firmamız bu ürünün uygulayıcı firmadır.

Teraslarda su yalıtımı için hangi yöntemler kullanılır yazımız hakında sizlerde yorumda bulunarak katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İzolasyon Çeşitleri Nelerdir ? Yalıtım Çeşitleri Hangileridir ? başlıklı makalemizde izolasyon ve izolasyon çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.